Businessplan voor Nederland

Auteur: Gastauteur | 20-04-2009

Businessplan voor Nederland

Nederland krijgt de rekening gepresenteerd voor zijn internationale economie, optimistische pensioensysteem en dichtgeregelde economie. Door meer ruimte voor groei te creëren in deze economische crisis kan een volgende sociale crisis worden voorkomen.

De politiek gaat de fundamentele discussies nog uit de weg. Met een aantal pleisters kunnen wij echter niet door de crisis komen. De steun aan de financiële sector is goed maar nooit voldoende, eenvoudigweg omdat het fundament niet deugt. Voor de economie geldt hetzelfde.

Omdat we al voor de crisis niet toekomstbestendig waren, zullen maatregelen zoals arbeidstijdverkorting het echte probleem niet oplossen. Laten we het daarom omdraaien: welke maatregelen moeten wij nemen om toekomstbestendig te zijn en uit deze recessie te komen?

Vergrijzing en participatie
Ons echte probleem is - net als andere Europese landen - de vergrijzing in combinatie met onze lage arbeidsparticipatie. Minder dan tweederde van de beroepsbevolking werkt en betaalt de rekeningen voor zichzelf, de werklozen en onze kinderen en gepensioneerden.

Op dit moment kosten de collectieve voorzieningen, zoals gezondheidszorg, uitkeringen en onderwijs in totaal zo'n 220 miljard euro per jaar. Deze kosten zullen in de toekomst alleen maar blijven stijgen. Bovendien raken de aardgasbaten - nu 5 procent van de belastinginkomsten - op.

Modaal inkomen
De rekening wordt nu door zeven miljoen werkende mensen direct of indirect betaald. Dat is 30.000 euro per werkende per jaar, wat ongeveer gelijk staat aan een modaal inkomen. En het mooie van Nederland is dat iedereen dezelfde voorzieningen en kansen krijgt. Meer inkomen betekent wel meer betalen, maar niet meer krijgen. Daar zouden we meer respect voor moeten hebben.

We moeten oppassen deze kip-met-de-gouden-eieren niet te slachten door de stijgende lasten als gevolg van de vergrijzing te laten betalen door steeds minder werkende mensen. De belastingdruk zou daarmee ook stijgen van 38 procent naar een onrealistische 45 procent. De overheid past daarom de voorzieningen voortdurend aan op de dalende belastinginkomsten. De voorzieningen zullen zo steeds verder verschralen tot een onacceptabel niveau.

Tweedeling
Er ontstaat nu langzaam een tweedeling waarin de bovenlaag in ‘witte reservaten' extra voorzieningen voor zichzelf gaat regelen. Omdat ze al deze voorzieningen zelf uit hun nettoinkomen betalen, zijn ze minder bereid om belasting te betalen over hun bruto-inkomen. De mensen die geen extra voorzieningen kunnen betalen zullen aangewezen zijn op de slechter wordende overheidsvoorzieningen, die steeds verder uitgehold worden.

Daarmee valt de bodem van onze maatschappij, cultuur en land er letterlijk uit. Zo zal een Angelsaksische klassenmaatschappij ontstaan, waar niet iedereen gelijke kansen heeft en talent onbenut blijft.

Sociale gelijkwaardigheid
De paradox moet worden doorbroken met een nieuwe grondgedachte: we zijn gelijkwaardig, maar niet gelijk. Om onze sociale gelijkwaardigheid te behouden, moeten we de verschillen in ambitie, talent en cultuur niet alleen accepteren, maar zelfs stimuleren. We staan voor een ongemakkelijke keuze: minder welzijn of meer welvaart, minder sociale voorzieningen of meer verschillen in ambitie en dus inkomen.

De keuze zou echter veel gemakkelijker moeten zijn: meer werken ook meer belonen om onze sociale gelijkwaardigheid betaalbaar te houden en een sociale crisis te voorkomen. Daarmee is er een alternatief voor de geleidelijke uitkleding van onze voorzieningen: met zijn allen meer gaan verdienen. Alleen als we substantieel meer verdienen kunnen we de hogere belastingen opbrengen.

Economische groei
Dit bereiken we niet door loonsverhoging, maar door echte economische groei. Dat betekent meer mensen aan het werk, die meer uren en meer jaren willen maken. En in die uren meer doen met meer toegevoegde waarde. Vier knoppen voor groei die niet
optellen, maar vermenigvuldigen.

Onze echte werkloosheid is 25 tot 30 procent. Er zijn drie miljoen mensen tussen de 15 en 65 jaar die niet werken en niet studeren, en zeven miljoen mensen die anderhalve dag of meer per week werken. Van deze drie miljoen zegt een half miljoen niet te willen en hoeven werken. Ons arbeidspotentieel bestaat dus op zijn minst uit twee-eneen-half miljoen mensen.

Jonge werklozen
Waarom werken deze mensen niet? Allereerst verlaten jaarlijks meer dan 50.000 jongeren het onderwijssysteem zonder startkwalificatie en daarmee ook zonder kans op een baan. Zij komen veelal in de groeiende Wajong terecht. Deze uitstroom is het gevolg van sociale achterstand vóór de basisschool die nooit wordt ingehaald. Daarnaast stromen leerlingen zonder diploma drempelloos' door naar volgende onderwijsvormen, waarmee ook het probleem wordt doorgeschoven.

We zullen zwarte scholen moeten durven afschaffen door invoering van een bonus/malus beloning op basis van het percentage allochtone leerlingen. Eenmaal - om welke reden dan ook - in een uitkering, belemmert de stigmatisering en armoedeval de terugkeer naar een baan. Het stempel ‘arbeidsongeschikt' op nog steeds bijna een miljoen Nederlanders is geen aanmoediging voor de persoon en eventuele werkgevers. En ons woud aan subsidies en toeslagen die vervallen als er (meer) verdiend wordt, is een val die mensen in armoede houdt.

Partipatie vrouwen en ouderen
Maak alle uitkeringen netto en hanteer één regel voor bijverdienen: 75 procent van het bruto-inkomen wordt afgetrokken van de uitkering totdat de uitkering helemaal is ingewisseld voor inkomen. Vervolgens zullen we de participatie van vrouwen en ouderen moeten stimuleren door helder te maken wat meer en langer werken oplevert.

Het is voor mensen totaal niet inzichtelijk wat een dag meer per week werken netto oplevert na aftrek van belastingen en inkomensafhankelijke toeslagen. Tot een half keer modaal inkomen wordt er namelijk vrijwel geen belasting betaald. Vervang dit oerwoud door een belastingvrije voet: tot 16.000 euro inkomen is 100 euro bruto gelijk aan 100 euro netto. En top de hypotheekrente af tot een gemiddelde hypotheek in ruil voor een vlaktaks van 37,5 procent. Dat is helder.



Oudere werknemers te duur
Minder dan 50 procent van de vijfenvijftig plussers werkt  anderhalve dag of meer per week. Het huidige systeem van meer loon naarmate iemand ouder wordt met bijbehorend hoger pensioen, maakt oudere werknemers te duur, ook voor het bijstorten door koers- en rentedalingen.

Daarom moet in lijn met EU-adviezen nu een individueel pensioenstelsel worden ingevoerd op basis van beschikbare premie, met een landelijk vast percentage op het salaris tijdens het hele werkzame leven. En de individuele pensioenpot moet worden uitgebreid tot een levensloopfonds' door er arbeidsongeschiktheidverzekering, werkeloosheidpot, de huidige levensloopregeling en een opleidingsbudget aan toe te voegen.

Ondernemingsklimaat
Meer economische activiteit in en vanuit ons land laten plaatsvinden, betekent het verbeteren van vier klimaten. Ten eerste het ondernemingsklimaat door grote schoonmaak in de regelgeving, te beginnen in de loonbelasting: op het moment staan er op de website van de belastingdienst nog zo'n veertig verschillende formulieren, veertig toelichtingen en vijfentwintig tabellen klaar om de 735.000 Nederlandse ondernemingen aan te moedigen personeel in dienst te nemen. In de tweede en derde plaats moeten we ons handelsklimaat en vestigingsklimaat verbeteren en daarbij minder rooms dan de paus zijn.

We zijn in concurrentie met omliggende landen voor steeds schaarser talent en ondernemerschap. Indien Brussel het niet regelt, zullen we het zelf moeten doen. En daarbij individuen durven te selecteren op toevoegde waarde middels een ‘green card' systeem en een degressieve winstbelasting voor bedrijven: hoe hoger het winstpercentage, hoe lager het belastingtarief.

Onbetrouwbaar overheidsbeleid
Het energieklimaat wordt in de laatste plaats belemmerd in zijn duurzaamheid door onbetrouwbaar overheidsbeleid en de liberalisering van de energiemarkt. De betrouwbaarheid gaat omhoog als wij het Duitse systeem invoeren dat buiten de overheidsbegroting om gaat. Daarbij ook de liberalisering en versnippering terugdraaien door het tafelzilver uit handen van gemeenten en provincies te kopen en een nationale energiekampioen te creëren.

Internationaal zijn we op het gebied van innovatie ‘volgers', die worden ingehaald door Midden-Europa en India. We geven weinig uit aan R&D: 1,7 procent van ons nationale inkomen. Nergens is onze versnippering en nivellering zo zichtbaar en funest als in de keten van onderwijs, onderzoek en innovatie. Terwijl kennis voor onze maatschappij wel de levensader is.

De overheid versnippert haar gelden over meerdere ministeries, dertig instellingen, meer dan vijfhonderd subsidiepotten en bijna zeventig van de ruim honderd bètatechniek faculteiten die een lagere instroom hebben dan een basisschool. En de politiek heeft jarenlang genivelleerd door alleen te sturen op kwantiteit in plaats van verschillen in kwaliteit en toegevoegde waarde.

Grote schoonmaak
Een hele grote schoonmaak is nodig om het tij te keren en nieuwsgierige scholieren en studenten te kweken die zelfvertrouwen krijgen. Die echte diploma's krijgen voor minder vakken en die geen formulieren hoeven in te vullen om met een innovatieve onderneming te investeren in hun en onze toekomst. Maak het eindexamen weer tot maatstaf, behoud onze CITO en verdubbel weer de studiebeurzen voor bètatechnische studies. Alle bètatechnische faculteiten onder één paraplu en één merk brengen om ze te kunnen ontdubbelen en internationaal de concurrentie aan te kunnen met Zürich en MIT. En alle subsidiepotten omzetten in belastingvoordelen voor bedrijven.

We hebben veel succesvolle individuele ondernemingen, kunstenaars, acteurs,  wetenschappers en sporters. We zijn het alleen als collectief, als land kwijt. Het glazen plafond moet er uit. Laten we de crisis aangrijpen om een vuist te maken en Nederland het beste land in Europa te maken om te wonen, leren, werken en ondernemen.

Jurriaan Pröpper is strategieadviseur en directeur van Adstrat te Leiden en schrijver van: Een (on)gemakkelijke keuze, businessplan voor Nederland. Reed Business. 113p. ISBN 9068829572. € 14,95.

Lees ook:
> Communiceren in crisistijd
> Vertrouwenscrisis: op zoek naar een nieuw evenwicht
> Meer moed door de crisisblues
> Langer werken, waarom nu pas?
> Nederlanders geen vertrouwen in regering bij oplossen kredietcrisis


Opinie artikelen van Gastauteur

Van Uffelen over topsalarissen: versobering beloningsbeleid kan veranderen

Van Uffelen over topsalarissen: versobering beloningsbeleid kan veranderen

De bonussen van Europese bestuurders zijn het afgelopen jaar weer toegenomen, blijkt uit een rapport van Hay Group.


Lees verder

Wankel evenwicht

Wankel evenwicht

Door gastauteur Rafael Gomez Nunez:
De Basel III-richtlijnen beogen de soliditeit van de financiële sector te vergroten zonder dat dit ten koste gaat van het economisch herstel. Geen makkelijke opdracht.
Lees verder

Leg godt!

Leg godt!

Het ging even slecht met Lego, maar Hollywood en een nieuwe CEO hielpen het bedrijf er weer bovenop. Lees verder

Groen beleid

Groen beleid

Biodiversiteit is geen populair gespreksonderwerp in de boardroom. Ten onrechte, stelt Klaas van den Berg van PwC. ‘We zijn aan het interen op onze natuurlijke reserves.' Lees verder

Leiders moeten meer aanpakken

Leiders moeten meer aanpakken

Vele strategieën sterven in schoonheid omdat de implementatie wordt verwaarloosd. Leiders zouden zich veel meer moeten inspannen om te zorgen dat de koerswijziging die ze hebben uitgedacht, in de organisatie wordt opgepakt. Lees verder

Managen op resultaat

Managen op resultaat

Tweehonderd managers beantwoordden vragen over hun eigen functioneren. De conclusie: Nederlandse managers zijn besluitvaardig, waakzaam en initiatiefrijk. Toch is er ruimte voor verbetering. Veel competenties blijven onbenut. Lees verder

Rebellerende toezichthouders

Rebellerende toezichthouders

De commissarissen van Organon verzetten zich tegen het Amerikaanse moederbedrijf. Niet iedereen is daar blij mee. Lees verder

Innoveren doe je met z’n allen

Innoveren doe je met z’n allen

Door gastauteurs Michel Thomassen en Henk Rouwenhorst: Wie niet verandert of innoveert, is geen lang leven beschoren. Maar hoe organiseer je innovatie? In ieder geval door het goed in te bedden in de normale bedrijfsprocessen en er zoveel mogelijk medewerkers bij te betrekken. Lees verder

Risicomanagement - afdekken van olierisico's

Risicomanagement - afdekken van olierisico's

Door gastauteur Tom van den Akker: Het afdekken van olierisico's - hedgen - komt de nachtrust van inkopers ten goede en vergroot de voorspelbaarheid van geldstromen. Lees verder

Coalitie voor innovatie

Coalitie voor innovatie

Voor de constatering dat de Nederlandse economie innovatiekracht ontbeert, dreigt de twijfelachtige status van open deur. Maar Alexander Rinnooy Kan is onvermoeibaar: ‘Kennis is dé dimensie waarop Nederland moet willen concurreren.’ Lees verder

Meer opinie

Manager laat werknemers onderpresteren

Manager laat werknemers onderpresteren

Een huishouden runnen kunnen we allemaal, van financiën tot HR. Waarom geven managers hun werknemers dan maar zo’n beperkte taak?

Lees verder

Arbeidsmobiliteit anders in publieke en private sector

Arbeidsmobiliteit anders in publieke en private sector

Er bestaat nog steeds een waterscheiding tussen overheid en bedrijfsleven als het gaat om  arbeidsmobiliteit. Terwijl er juist grote behoefte is aan mensen die vertrouwd zijn met beide werelden.

Lees verder

Ronald Meijers: best practice is boerenbedrog

Ronald Meijers: best practice is boerenbedrog

Leidinggevenden en consultants putten bewust uit zinloze middelen om mensen in het gareel te houden.

Lees verder

Opkomende economiën zijn kans voor overnamemarkt

Opkomende economiën zijn kans voor overnamemarkt

De fusie- en overnamemarkt mag dan sinds het uitbreken van de financiële crisis onder druk staan, kansen zijn er zeker ook. En die komen steeds vaker uit de opkomende markten. Lees verder

Cloud computing: opmars of ondergang van bedrijven

Cloud computing: opmars of ondergang van bedrijven

Cloud computing kan de ondergang worden voor bedrijven, omdat het IT-vakgebied er nog niet klaar voor is.

Lees verder

Stewardess

Stewardess

De Nederlandse Corporate Governance Code verwacht van aandeelhouders in Nederlandse beursvennootschappen dat ze zich gedragen als een steward. In Engeland is daarvoor in 2010 zelfs speciaal een Stewardship Code gepubliceerd.

Lees verder

Overheden zitten klem tussen wil en wet

Overheden zitten klem tussen wil en wet

Overheden moeten klantgerichter werken, maar ze moeten tegelijkertijd recht doen aan procedures en wetten. Een spagaat, maar geen onmogelijke. Lees verder

Verduurzaming van commercieel vastgoed

Verduurzaming van commercieel vastgoed

Verduurzaming van vastgoed is dé manier om verhuur- en verkoopbaarheid van panden te verhogen. Het resultaat van investeringen wordt na een paar jaar zichtbaar, maar er is ook direct rendement. Lees verder

Gebruik ook die rechterhersenhelft eens cfo!

Gebruik ook die rechterhersenhelft eens cfo!

Cfo’s moeten zich bij herstructureringen ontpoppen tot partner in change van de ceo. Maar dan moeten ze wel werken aan hun blinde vlek: het ‘menselijke vlak.’ Lees verder

Corporate Governance Code UK als tegeltjeswijsheid

Corporate Governance Code UK als tegeltjeswijsheid

Niemand wil ze thuis aan de muur, maar tegeltjeswijsheden zijn zo gek nog niet: ze geven kernachtig belangrijke boodschappen weer: ‘Beter een goede buur dan een verre vriend’. Lees verder

Case Cees

Case Cees

Bij de corporate scandals van de afgelopen decennia is er niets gemakkelijker dan achteraf te zeggen wat er fout is gegaan en dat jij, als je bestuurder of toezichthouder was geweest, dit niet had laten gebeuren. Lees verder