Auteur: Bim Bensdorp | 11-02-2009
De oude economie zal een recessie goed kunnen doorstaan. Deze sector heeft veel ervaring met tegenslagen en kan daardoor beter omgaan met slechte tijden.
What goes up must come down’ luidt een ook in het bedrijfsleven bekend gezegde. Of nu omzet, bedrijfsresultaat of beurskoers: aan iedere periode van stijging komt op den duur een einde, soms met een zachte landing, dan weer met een reuze smak. Sommige als cyclisch bekend staande bedrijfstakken reageren gevoeliger op die wet van de zwaartekracht, zoals metaal en chemie. Nu de wereldeconomie op een recessie lijkt af te stevenen, mag je verwachten dat juist dit soort industrieën geconfronteerd wordt met een scherpe daling van marktvraag, opbrengstprijzen, bezettingsgraden en daarmee
bedrijfsresultaten.
Economische malaise
Toch is die ‘oude economie’ in één opzicht vaak beter uitgerust om de huidige klappen van de economie op te vangen dan jongere high fly’ bedrijven in bijvoorbeeld de IT en de financiële dienstverlening. Bedrijven in eerstbedoelde categorie hebben het allemaal vaker meegemaakt: tijden van heftige conjunctuurschokken of algehele economische malaise. De uitrusting die ze daardoor hebben ontwikkeld is wat je ‘cyclisch geheugen’ zou kunnen noemen. Ze rekenen zich in goede tijden niet rijk, vermijden overtollig vet in de organisatie, passen hun investeringsgedrag zo snel mogelijk aan zich veranderende economische omstandigheden en vooruitzichten aan en zorgen er voor dat hun financiële balans voldoende buffers bevat om de storm te doorstaan.
Het leiderschap van bedrijven met een sterk cyclisch geheugen wordt ondermeer gekenmerkt door continuïteit, langetermijnoriëntatie, nauwe binding met de werkvloer en een antenne om vroegtijdig signalen uit de omgeving op te vangen. Soberheid maakt deel uit van de management- en organisatiecultuur. Natuurlijk zullen ook dergelijke bedrijven door de huidige economische ontwikkelingen averij oplopen, maar ze zullen die relatief goed kunnen doorstaan en hun leiders zullen als ‘goede huisvaders’ ook het vertrouwen van de stakeholders niet snel verliezen.
Lees ook:
> Gezocht: leiders die kunnen communiceren en inspireren
> Topmanagers twijfelen over eigen aanpak economische crisis
> Het nut van meer macht
> Profiel van een goede manager
> Dossier kredietcrisis
Wat door bedrijven als innovatie wordt bestempeld bestaat in de meeste gevallen allang. Lees verder
Bij grensoverschrijdende fusies en overnames wordt te veel gekeken naar nationale cultuurverschillen. Lees verder
Analisten zouden meer aandacht moeten besteden aan de klankkleur van bedrijven en de akoestiek van hun omgeving. Lees verder
De wijze waarop wij grappen maken valt in het buitenland niet altijd in de smaak. Lees verder
Het kan wel degelijk: integreren en dan pas fuseren. Twee supermarktbedrijven geven het goede voorbeeld. Lees verder
Ervaren spelers weten dat de kortste weg op de golfbaan niet altijd de beste is. De golfbaan is daardoor een prachtige praktijkvoorbeeld voor strategisch denken. Lees verder
Aandeelhouders moeten zich niet door de hocus-pocus van fusievaderen laten bezweren. Lees verder
Dat hedge funds louter gericht zijn op het eigen gewin op korte termijn en weinig oog hebben voor de (strategische) belangen van de onderneming of voor die van de overige stakeholders, dat zal best wel. Lees verder
Online ontwikkelingen maken dat sommige businessmodellen op de schop moeten. Tegelijkertijd doen zich tal van nieuwe kansen voor. Wie stil blijft zitten, delft het onderspit. Lees verder
Wie – juist nu – transformeert tot een high value organization met focus op de lange termijn, merkt dat financiële groei en continuïteit het gevolg is.
Lees verder
Tekst: Rick Aalbers en Wilfred Dolfsma
De commissaris dient verschillende rollen te vervullen als het gaat om vernieuwing. Hoe kan het bedrijf dit organiseren?
Lees verder
Tekst: Marike van Zanten
Het overlijden van Morris Tabaksblat, naamgever van de eerste governance code, markeert het eind van een tijdperk. Hoe zal het commissariaat zichzelf de komende tien jaar innoveren? Een dag uit het leven van de commissaris in 2020.
Lees verder
Tekst: Rob Hartgers
Toezichthouders vinden vernieuwing belangrijk, maar weten nog niet goed hoe ze het aan moeten pakken, blijkt uit onderzoek van Deloitte.
Lees verder
Sybilla Dekker: Het herkennen en beoordelen van talent vindt overal plaats. Op de sportvelden vormt scouting al jaren de basis van elk succesvol team. En dat heeft zich verbreed tot elk denkbaar beroep en medium. Zo is er geen televisieavond meer te vinden zonder talentenjacht, met zoektochten naar zangers, dansers, modellen, kappers of koks. Lees verder
Tekst: Susanne Stolte
Afgelopen maand november wijdden de media aandacht aan de Nederlandse denktank, die zich buigt over de bank van de toekomst (SLF). De lessen van de kredietcrisis lijken bekend te zijn.
Lees verder
Tekst: Rob van der Hoeven
Privéapparatuur meenemen naar het werk is de trend. Dat maakt de invoering van desktopvirtualisatie noodzakelijk. Hoe kun je dat als cio in goede banen leiden; technisch, juridisch en financieel?
Lees verder
Tekst: Bart van Ingen
In tijden van crisis wordt de broekriem aangehaald en de klant centraal gesteld, maar daarmee ben je er niet. Het gaat erom de gehele productieketen te verbeteren met de klant als uitgangspunt.
Lees verder