Auteur: Gastauteur | 27-09-2007
Gastauteur Jan Schoenmakers: De pleuris breekt weer eens uit over topbeloningen. Telkens is er een andere aanleiding. Laatst weer de bonus die topman Jan Bennink van Numico voor de overname door Danone gaat ontvangen: naar schatting ruim 80 miljoen. Dat is veel geld. Maar wie mag zich daar mee bemoeien?
De raad van commissarissen heeft het beloningsbeleid en de criteria voor bonussen vastgesteld, dat alles is afgezegend door de aandeelhoudersvergadering. Ondernemingsrechtelijk geheel correct. Wie, zoals nu het voorstel van sociaaldemocratische politici is, deze beslissingsbevoegdheid wil doorkruisen door er plafonds of normen aan te verbinden, gaat zijn boekje te buiten. Anderen dan commissarissen en aandeelhouders hebben er eenvoudig niets over te zeggen.
Je kunt dat natuurlijk willen veranderen, maar dan gaat het systeem van de vrije markt op de helling. Dat is een politieke keuze die ver uitgaat boven het onderwerp dat hier aan de orde is.
PvdA-politici stellen voor een beloningsplafond in de code Tabaksblat op te nemen. Of zij daarmee hun doel bereiken is twijfelachtig. De Code is immers gebaseerd op het principe ‘pas toe of leg uit'. Wat zoveel betekent als: je voldoet aan de Code als je niet toepast, maar wel vertelt waarom je dat niet doet. Bijvoorbeeld, in dit geval, omdat je de CEO die nodig is niet kunt krijgen als je zo'n plafond aanbrengt. Een geldige reden, lijkt me.
Een ander bezwaar tegen ingrijpen in de loonvorming in de private sector is het arbitraire karakter ervan. Laten we eerst eens vaststellen dat de groep die nu onder vuur ligt, zeer beperkt is. Het gaat om beursgenoteerde ondernemingen die hun topbeloningen openbaar moeten maken. Dat zijn er in Nederland ongeveer 170. Van die 170 hebben misschien enkele tientallen een bestuursvoorzitter die enigszins jaloersmakend verdient. De rest zit op enkele tonnen plus auto. Realiseren de bonuskruisvaarders zich dat ze razend zijn over een handvol topbeloningen?
De verontwaardiging is ook om een andere reden selectief. Waarom zou je je wel met de beloning bij beursgenoteerde bedrijven mogen bemoeien en de niet-genoteerde bedrijven (die inkomens niet openbaar hoeven te maken) ongemoeid laten? Waarom zouden bonussen voor brokers en consultants - die bij een overname of een beursgang hoog kunnen oplopen - buiten de regulering vallen? Om maar helemaal te zwijgen over de transactiewinsten van handelaars, royalties voor popmuzikanten, transfersommen voor voetballers en andere afgeleide beloningen die soms ook vorstelijke vormen aannemen. Allemaal inkomens in de marktsector die misschien wel schandalig hoog zijn, wie weet. Maar we zien ze meestal niet, dus blijven ze buiten schot.
Misschien, heel misschien, leidt de aanhoudende storm van verontwaardiging hier en daar tot aanpassingen, via commissarissen, aandeelhouders en / of medewerkers. Maar juist de bedrijven waar de beloningen hoog zijn opereren veelal internationaal, en die zullen hooguit geïrriteerd zijn over het Hollandse gekrakeel, maar hun beloningsbeleid toch op internationale maatstaven baseren. En al die andere ondernemingen met hun brave salarissen van een paar ton, die zien deze hele poppenkast wat meewarig aan; hoogstens verzuchtend dat zij ook best wel eens een miljoenenbonus zouden willen.
Kortom, we moeten eens af van deze langzamerhand belachelijke oprispingen van betutteling en regelzucht. Wie kiest voor een systeem waarin marktpartijen zelf beslissen over arbeidsvoorwaarden, moet accepteren dat die partijen zelf bepalen wat goed voor hen is. Als dat leidt tot hoge beloningen, so be it.
De bonussen van Europese bestuurders zijn het afgelopen jaar weer toegenomen, blijkt uit een rapport van Hay Group.
Lees verder
Door gastauteur Rafael Gomez Nunez:
De Basel III-richtlijnen beogen de soliditeit van de financiële sector te vergroten zonder dat dit ten koste gaat van het economisch herstel. Geen makkelijke opdracht.
Lees verder
Het ging even slecht met Lego, maar Hollywood en een nieuwe CEO hielpen het bedrijf er weer bovenop. Lees verder
Biodiversiteit is geen populair gespreksonderwerp in de boardroom. Ten onrechte, stelt Klaas van den Berg van PwC. ‘We zijn aan het interen op onze natuurlijke reserves.' Lees verder
Vele strategieën sterven in schoonheid omdat de implementatie wordt verwaarloosd. Leiders zouden zich veel meer moeten inspannen om te zorgen dat de koerswijziging die ze hebben uitgedacht, in de organisatie wordt opgepakt. Lees verder
Tweehonderd managers beantwoordden vragen over hun eigen functioneren. De conclusie: Nederlandse managers zijn besluitvaardig, waakzaam en initiatiefrijk. Toch is er ruimte voor verbetering. Veel competenties blijven onbenut. Lees verder
De commissarissen van Organon verzetten zich tegen het Amerikaanse moederbedrijf. Niet iedereen is daar blij mee. Lees verder
Door gastauteurs Michel Thomassen en Henk Rouwenhorst: Wie niet verandert of innoveert, is geen lang leven beschoren. Maar hoe organiseer je innovatie? In ieder geval door het goed in te bedden in de normale bedrijfsprocessen en er zoveel mogelijk medewerkers bij te betrekken. Lees verder
Een huishouden runnen kunnen we allemaal, van financiën tot HR. Waarom geven managers hun werknemers dan maar zo’n beperkte taak?
Er bestaat nog steeds een waterscheiding tussen overheid en bedrijfsleven als het gaat om arbeidsmobiliteit. Terwijl er juist grote behoefte is aan mensen die vertrouwd zijn met beide werelden.
Leidinggevenden en consultants putten bewust uit zinloze middelen om mensen in het gareel te houden.
De fusie- en overnamemarkt mag dan sinds het uitbreken van de financiële crisis onder druk staan, kansen zijn er zeker ook. En die komen steeds vaker uit de opkomende markten. Lees verder
Cloud computing kan de ondergang worden voor bedrijven, omdat het IT-vakgebied er nog niet klaar voor is.
De Nederlandse Corporate Governance Code verwacht van aandeelhouders in Nederlandse beursvennootschappen dat ze zich gedragen als een steward. In Engeland is daarvoor in 2010 zelfs speciaal een Stewardship Code gepubliceerd.
Overheden moeten klantgerichter werken, maar ze moeten tegelijkertijd recht doen aan procedures en wetten. Een spagaat, maar geen onmogelijke. Lees verder
Verduurzaming van vastgoed is dé manier om verhuur- en verkoopbaarheid van panden te verhogen. Het resultaat van investeringen wordt na een paar jaar zichtbaar, maar er is ook direct rendement. Lees verder
Cfo’s moeten zich bij herstructureringen ontpoppen tot partner in change van de ceo. Maar dan moeten ze wel werken aan hun blinde vlek: het ‘menselijke vlak.’ Lees verder