'Bij ons in India slechts 9% groei'

Erik Robertson | 12-01-2010 |
De Wereld

'Bij ons in India slechts 9% groei' Net terug uit India waar mijn gastheren en vrienden met enige gêne vertellen dat er in 2009 slechts 9% economische groei was!!! Geweldig! ‘Slechts 9%.' Het verschil met onze (negatieve) groei hoef ik denk ik niet uit te leggen... India is booming. En terecht.

Waar je ook maar komt is een explosie van energie, en vriendelijkheid. India is snel op weg naar haar rechtmatige positie als economisch, cultureel en intellectueel topland, wellicht ooit zelfs nummer 1 wereldwijd. Gezien haar rijke historie, en indrukwekkende geschiedenis van geweldloosheid en tolerantie is haar dat van harte gegund. Om het maar niet te hebben over het enorme lijden dat - mede door de enorme bevolkingscijfers - vraagt om verlichting.

Sathya Sai Institute

Ik was onder meer te gast bij het SSSIHL-Sri Sathya Sai Institute of Higher Learning, een academisch prachtinstituut waar niet alleen wereldwijd de hoogste cijfers worden behaald, maar waar de studenten van all academische richtingen tevens uitmunten in sociale dienstverlening (Seva), en daarnaast zich ook nog eens hebben bekwaamd in een kunstvorm (dans, zang, klassiek of moderne muziek). Hun alumni zijn allen wereldwijd en in India werkzaam in zogenaamde topfuncties bij zogenaamde topbedrijven. Zeer indrukwekkend.

Gratis medische hulp
Dit zelfde instituut heeft een aantal ziekenhuizen waar gratis medische hulp word gegeven, en waar sinds de opening een aantal jaren geleden al honderdduizenden mensen kosteloos zijn geholpen aan hun hart, ogen, nieren, enz. De beste medische specialisten staan op de wachtlijst om belangeloos te mogen werken in deze moderne super speciality hospitals.

Ik snabbel niet bij als journalist, mocht u denken dat dit een soort advertorial is. Bovendien zijn de universiteiten en ziekenhuizen gratis dus er is geen financieel belang.

Gratis onderwijs en gezondheidszorg
Het belang van bovengenoemde is dat dit een praktijkvoorbeeld is van een stelling die ik al decennia voorsta, namelijk dat onderwijs en geneeskundige zorg kosteloos zou moeten zijn.
In elk geval voor diegenen die het niet kunnen betalen. Bij ons is het vooral de omgekeerde wereld: je portemonnee bepaalt de geleverde service, en de verzekeraar bepaalt zelfs in veel gevallen hoe lang je mag herstellen na een operatie, en niet het ziekenhuis. Nu zijn er natuurlijk bij ons ook veel succesverhalen en zijn er in India veel voorbeelden van wantoestanden in de academische en medische wereld.

Kostenloos helpen

Wat echter hoopgevend is, is dat in een ‘voormalig arm land' als India, 9% economische groei mogelijk is, en zelfs gepaard gaat met enorm succesvolle onderwijsinstellingen en ziekenhuizen waar kosteloos (en met de meest geavanceerde apparatuur) hulp word verleend aan hen die het heel hard nodig hebben.

Goede voornemens

Ik pleit al jaren voor het feit dat Menselijke Waarden zoals medemenselijkheid, dienstbaarheid aan je medemens, compassie, zachtheid, opofferingsgezindheid en liefde heel goed samengaan met goed zaken doen, en zelfs met winst. Ik was buitengewoon verheugd om meerdere voorbeelden te mogen zien van bovenstaande. En om zo geïnspireerd het nieuwe 2010 in te gaan met de wetenschap: JA, het kan! Menselijke waarden en financiële gaan hand in hand.

Lees ook:
> Egomanagement: méér business met minder ego
> De knieval van het Amerikaanse imperium
> Hoe rationeel is de sociale consument?
> Heineken breidt uit in India
> Positiviteit neemt toe als je het weggeeft

waardering

waardering 9 gewaardeerd uit 30 stemmen.

Geef uw waardering

NUjij.nl   Delicious   eKudos   MSN reporter   Google   Digg     Tell-a-Friend

Zie ook...

Reacties (7)

18-01-2010 14:19:13 Chrispijn
9 % groei. Dat lijkt mooi, maar hebben we niet ook te kampen met een milieuprobleempje? Zo'n groot land, zo veel mensen en in slechte tijden zo'n groei. Je houdt je hart vast wat daar de invloed op het milieu van is, laat staan als de 'goede oude tijden' weer terugkeren. Economische groei als maatstaf voor welzijn? De columnist zou toch inmiddels wel beter moeten weten.
18-01-2010 17:50:45 Michel
Leuk idee, Seva. Zijn de consulten van meneer Robertson vanaf nu gratis?
19-01-2010 15:59:28 astrid
Ongelooflijk inderdaad. Ongelofelijk naïef. Het percentage groei van wat?! Niet de groei van het percentage nationaal geluk.Ik heb het over de positie en de gelijke behandeling van vrouwen. Nog altijd is het verbazing wekkend hoe men in India met vrouwen omgaat. Ze hebben anno 2010 nog steeds weinig tot niets te zeggen. De man of vader van de vrouw bepaalt alles. Of de vrouw mag werken of niet, ze moet haar verdiende geld afstaan aan haar vader of man. Zelfs het moment waarop een man en vrouw met elkaar vrijen wordt door de man bepaalt, de vrouw moet volgen. Komt ze te laat, dan wordt ze lijfelijk gestraft. Vrouwen weten vaak niet welke rechten ze hebben. Hoezo compassie, menselijke waarden etc..?! Met dit soort eenzijdige berichtgeving van een moraliserende columnist is India niet gebaat lijkt me.
20-01-2010 17:58:16 Erik
Hij weet het toch maar weer te doen, die Robertson. Wat een geweldige column, wat een visie! Ik lees zijn stukken nu al een tijdje, maar telkens weet hij me toch weer te verrassen met zijn heldere blik. Hij zegt al jaren wat ze nu (eindelijk) in India doen. Robertson wil graag een nieuwe Gandhi zijn, maar ik zie in hem veel meer een nieuwe Obama. "JA, het kan". Zo'n uitspraak is toch richtinggevend! Waar haalt hij het vandaan ? Robertson inspireert! Meer! Meer!
21-01-2010 17:54:31 Erik
Meer!
22-01-2010 10:26:43 astrid
Wat een ongeloofwaardig 'commentaar' ahum 'lofzang' van deze 'Erik'... je zou haast denken dat hier de heer Robertson zelf achter zit, maar dat zal mijn emotie wel zijn. Natuurlijk zijn er ook goede ontwikkelingen,initiatieven en terecht dat Robertson dat vermeld. Maar zeker voor iemand die zich wil vergelijken met Ghandi (overigens doen alleen schizofrenen dat) moet de keerzijde van deze economische groei ook worden belicht vind ik. Aan die 9% groei kleeft namelijk ook heel veel menselijk leed en bloed! Denk aan misstanden o.a. in de kledingfabrieken. Mensen werken 80 uur per week, 12 uur per dag. Overuren worden niet betaald. Soms moeten ze maanden wachten op salaris en volgt er een bonus in het verschiet dan worden ze net voor die (feest)dag ontslagen. Niet te vergeten de vele vormen van kinderarbeid. Wie lid was van een vakbond, liep het risico te worden ontslagen en kritische werknemers zouden buiten de fabrieksmuren door knokploegen in elkaar zijn geslagen. De heer Roberston schrijft " met enige gene vermelden zijn 'vrienden' 9% groei"... ja, schaamte is op zijn plaats.
27-01-2010 18:07:38 Erik
Er zijn wel meer hondjes die Fikkie heten. Er is echter maar 1 Erik Robetrtson en dat is de nieuwe Gandhi, waarvan er kennelijk dus nu 2 zijn. Nou ja, hoe het ook zij, de boodschap van de columnist is duidelijk een positieve waarvoor hij zich niet behoeft te schamen. Integendeel! Hij heeft het uiterlijk van een filmster (heeft hij misschien een Hollywood-carriere laten schieten, vraag je je zo maar af), de wijsheid van een Gandhi, het rethorisch talent van een Obama, de uitstraling van een Kennedy en de visie van een Nostradamus. We mogen blij zijn dat deze man zijn woorden en beelden met ons deelt en dat wij hem al kennen nog voordat hij zijn grote daden zal verrichten. Luister naar hem! Lees hem!

Reageer op dit artikel

Nooit meer onderstaande code overtypen? Registreer of login.

  



Recente Posts

Auteur van dit artikel

Overige auteurs