27-08-2010 | Beeld: Ton Hendriks | Tekst: Mark van Baal
Norit, leverancier van technologie om vloeistoffen en gassen te zuiveren, is zowel consument als producent van elektriciteit. dit jaar wil het bedrijf zijn opwekcapaciteit uitbreiden en zelf meer energie produceren.
‘Een eetlepel actieve poederkool heeft een inwendig oppervlak van een voetbalveld,\' zegt Paul Ganzeboom (46), CEO van Norit Activated Carbon (Norit AC) Europe, Asia Pacific, Africa & South America.
Norit Group
Norit AC, onderdeel van Norit Group, produceert actieve kool uit grondstoffen als steenkool, hout, olijfpitten en kokosnootschalen. Norit AC heeft een marktaandeel van meer dan 10 procent van de wereldwijde actieve koolmarkt. Norit Group levert technologie voor het zuiveren van vloeistoffen en gassen, waarvoor actieve kool een grondstof is.
Doughty Hanson
Norit Group is sinds 2007 in handen van de Engelse investeringsmaatschappij Doughty Hanson en het management. Er werken nu ongeveer 1.700 mensen bij Norit Group (500 miljoen euro omzet), dat onder andere fabrieken heeft in Nederland, Italië, China en de Verenigde Staten.
Veenkolonie
In Klazienaveen, de voormalige Drentse veenkolonie waar oorspronkelijk turf werd omgezet in actieve kool, draaien meerdere veertig meter lange ovens met een diameter van bijna vijf meter. In deze ovens worden de grondstoffen omgezet in actieve kool. Afvalgassen worden hergebruikt om een elektriciteitsgenerator aan te drijven. Gemiddeld gebruikt Norit AC de ene helft van de elektriciteit zelf en levert het de andere helft aan het elektriciteitsnet.
Leverancier en klant
Norit AC is op die manier zowel klant als leverancier van Nuon. ‘de elektriciteitsprijs lijkt langzaam op te lopen\', zegt Ganzeboom. ‘de inkoopprijs hebben we daarom vastgelegd voor 2010 en een deel van 2011, maar de verkoopprijs leen voor het derde kwartaal. Zolang de markt stijgt, is het handig om even te wachten. We willen graag een energieleverancier die meedenkt over de goede momenten om elektriciteit te kopen en te verkopen.\'
Nieuwe elektriciteitsgenerator
Norit AC gaat in Klazienaveen een extra elektriciteitsgenerator bouwen, die draait op stoom. De stoom wordt geproduceerd met afvalgassen uit de productieovens. Vanaf de installatie van de nieuwe generator wordt Norit AC netto een leverancier van elektriciteit.
De overname van Nuon door het Zweedse energiebedrijf Vattenfall ziet Ganzeboom als een mogelijkheid om grootschaliger elektriciteit en gas in te kopen. ‘ik zou graag één contract afsluiten voor onze vestigingen in Nederland, Verenigd Koninkrijk en Italië. Wij hebben dan meer inkoopkracht.\' Het belangrijkste criterium voor de inkoop van energie blijft een concurrerende prijs en security of supply. ‘Wanneer onze ovens stilvallen, kan de inhoud niet meer worden gebruikt. bovendien kost het opnieuw opstarten soms wel een week.\'
Aandacht voor duurzaamheid
Duurzaamheid speelt een steeds belangrijkere rol in de bedrijfsvoering. ‘op verzoek van onze klanten schakelen we over op duurzame grondstoffen, zoals houtskool, kokosschalen en olijfpitten\', zegt Ganzeboom. ‘Zoals bedrijven eerst ISO 9001 certificering van hun leveranciers vroegen kwaliteitsmanagement - vragen klanten nu om ISO 14001, vastlegging van impact op het milieu. Er is nu aandacht voor duurzaamheid.\'
Ecologische voetafdruk
De ervaring van Ganzeboom is dat kwaliteit, prijs en service vaak de doorslag geven. Norit AC zit zelf in de fase waarin het kijkt naar zijn eigen ecologische voetafdruk. ‘Wanneer je duurzaamheid en energieverbruik niet oppakt, dan kun je niet gezond groeien.\'
Bovenstaand artikel is gepubliceerd in de special Energie 2020, perspectief voor een duurzame bedrijfsvoering, in samenwerking met Nuon.
Lees ook:
> Biografie Dag Andresen, CFO Vattenfall
> Nederlandse gemeenten gaan voor duurzame energie
> Nederland: goedkope toplocatie
> Eneco ziet af van splitsing
> People, Planet, Profit & Postpakketten
Als directeur Marktontwikkeling & Control van het AMC laveert Pauline Snijders tussen rationele bedrijfsvoering en het publiek belang om waarde te creëren voor alle stakeholders.
Organisaties willen mee met cloud computing, bring your own, sociale media en het nieuwe werken. Hoe zorg je dat je niet achterop raakt in de maalstroom van nieuwe trends?
Met het uit de grond stampen van winkelcentra valt veel geld te verdienen, maar de markt is daar niet bij gebaat. ‘De landelijke overheid moet sterker reguleren’, vindt John van Haaren.
Innovatief blijven en ondernemerschap tonen, zoals haar voorouders dat deden. Dat is de missie van Henny Westland, die sinds kort aan het roer staat van de Westland Kaas Groep.
Defensie gaat grootscheeps reorganiseren en moet dus scherper zijn dan ooit op personeelsplanning. Hoofddirecteur Personeel Willem van de Water ging ‘in de leer’ bij het bedrijfsleven. Lees verder
Organisaties maken de mens nog steeds ondergeschikt aan de winst. In het streven naar langetermijnsucces is dat niet altijd verstandig. Psycholoog en LTP-directeur Arjan Eleveld helpt leiders de balans te herstellen. Lees verder
Het werk moet zuiniger en efficiënter, zo hebben overheidsorganisaties te horen gekregen. De financieel verantwoordelijken van Waterschap Rivierenland, Provincie Gelderland en UWV vertellen hoe hun organisaties dit doen. Lees verder
Veeleisende opdrachtgevers, een dreigend tekort op de arbeidsmarkt en de slechte reputatie van schoonmaakwerk vormen op z'n zachtst gezegd een uitdaging voor dienstverlener Vebego. Maar het bedrijf groeit nog steeds. Een interview met Paul van Bree.